Przygodowa gra planszowa STWORZE, przeniesie Was w świat słowiańskiej mitologii, pełnej niezwykłych magicznych postaci, żyjących w świecie ludzi i będących częścią ich codzienności. Potrafią one okazać łaskę, ale lekceważone, karzą ludzi swoim gniewem. W grze STWORZE gracze wcielają się w jednego z dziesięciu bohaterów – Stworzy – i realizując kolejne misje, zwiększają swoje wpływy w Krainie.

Zwycięzcą zostanie to Stworze, które pierwsze zrealizuje wszystkie misje ze swojej talii Misji. Każda misja wymaga wykonania akcji, zaś każda akcja – podjęcia działań na planszy. Działania te mają doprowadzić do zwiększenia wpływów danego Stworza
w Krainie i w konsekwencji do zostania jej jedynym Opiekunem.

W ramach akcji można m.in. pomagać lub szkodzić ludziom, wykonać zadanie albo nasłać ludzi na leża innych Stworzy. Dodatkowo wybranie konkretnej akcji przybliża wszystkie Stworza do aktywacji Wydarzenia – takiego jak np. Dziady czy Jare Gody.

O powstaniu gry…

Pomysł na „stworzenie STWORZA” chodził po naszych głowach od dawna. Zadbaliśmy o to, aby zebrać zespół, który da się oczarować klimatowi rodem z ludowych podań i klechd oraz pełną garścią czerpać będzie ze słowiańskiej mitologii. 

Twórca mechaniki gry Grzegorz Arabczyk oraz ilustrator Marcin Adamski z entuzjazmem podchwycili temat i rozpoczęli jego realizację.

Grzegorz Arabczyk, od dziecka karmiony był bajkami i opowieściami o mitycznych stworzeniach. Sam jest graczem od 1985 roku. Pasjonat szeroko pojętej fantastyki, historyk, fanatyk planszówek i gier fabularnych, tak mówi o swoim doświadczeniu i pracy nad projektem:

Ulubione przedmioty w podstawówce to: „Gwiezdny Kupiec” i „Labirynt Śmierci”. Rozszerzona matura z „Illuminati I ed”. Temat pracy magisterskiej to: „ Wpływ Blood Bowla na postępujące zdziczenie społeczne”. Doktoryzowałem się z „Battlestar Galactica” oraz „Star Crafta”. Po drodze, wcześniej i później, przewinęło się mnóstwo innych „przedmiotów” i „zajęć dodatkowych”.

Gram, gdzie się da i jak się da, choć niekoniecznie, w co tylko się da, już od ponad 30 lat. W przeszłości byłem prezesem Gdyńskiego Klubu Fantastyki COLLAPS, ostatnio kilka razy pełniłem funkcję współorganizatora gdyńskiej edycji Festiwalu GRAMY. Mam za sobą kilka projektów planszówkowych, które jednak nigdy nie ujrzały światła dziennego (choć wierzę, że nie porzuciłem ich na zawsze). Tak czy siak, nie da się ukryć, iż praca przy Stworzach, jakkolwiek trywialnie by to nie brzmiało, jest spełnieniem moich marzeń.

Marcin Adamski – twórca wszystkich ilustracji do gry STWORZE. Perfekcjonista, zdecydowanie zbyt skromny wobec swojej niesamowitej pracy. Magister sztuki na Wydziale Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pasjonat rekonstrukcji historycznych. Swoją pracę zaczął od badania i konsultowania tematu. Jego zaangażowanie zaowocowało pięknymi grafikami, które od pierwszego spojrzenia wciągają w klimat słowiańskiej mitologii i całego zaczarowanego świata, który się za nią kryje. Patrząc na narysowane przez niego postaci i miejsca, nie można się doczekać, aby wejść w ten świat i poznać go poprzez grę.